مشکلاتی در حسابداری استارتاپ ها که ممکن است باعث شکست استارتاپ شما شود
مشکلاتی در حسابداری استارتاپ ها که ممکن است باعث شکست استارتاپ شما شود

مشکلاتی در حسابداری استارتاپ ها که ممکن است باعث شکست استارتاپ نوپای شما شود، بسیاری از مدیران استارتاپ ها در ابتدای شروع به کار استارتاپ چون شور و اشتیاق راه اندازی و گسترش سریع کسب و کار خود را دارند ممکن است از کنترل برخی امور مالی شرکت غافل شوند و این سوء مدیریت گزارشات مالی به مشکلات مالی استارتاپ ها منجر و اگر سریعا در جهت رفع این مشکلات برنیامده شود باعث از بین رفتن کسب و کار شما شود.

کمبود وقت در ثبت رویدادهای مالی:

اگر وقت این را ندارید که دفاتر رویدادهای مالی استارتاپ را به روز نگه دارید، ابزاری برای بررسی عملکرد واقعی استارتاپ تان نخواهید داشت. در همه حال باید میزان سطح موجودی، هزینه های تولید محصول، میزان فروش و درآمد، هزینه تسهیلات و سایر هزینه های استارتاپ تحت کنترل شما باشد، اگر این چنین نبود علاوه بر نابه‌سامانی دفاتر مالی خود شما نیز دچار سردرگمی خواهید شد.

نقدینگی بالا نشانه سوددهی نیست:

داشتن نقدینگی بالا در بانک همیشه نشان از ثبات مالی استارتاپ شما ندارد. بسیاری از مدیران استارتاپ ها به دلیل ناواردی در امور حسابداری استارتاپ ها حساب بدهی‌ها را در نظر نمی‌گیرند و شاید وقتی میزان بدهی‌ها لحاظ شود مشاهده گردد که حتی در صورت حساب‌ها با کسر از نقدینگی بدهکار هم می‌شوید. بدین ترتیب ضرورتا لازم است که در محاسبات خود برای بررسی سلامت کسب و کارتان میزان هر سه مولفه سرمایه، دارایی و بدهی را مشخص نمایید. درک واقع گرایانه از وضعیت استارتاپ راهنمایی برای تصمیم گیری های آتی شما در پیشروی رو به جلوی استارتاپ تان خواهد بود.

اعتماد کامل به نرم افزار حسابداری:

درست است که یک نرم افزار حسابداری در امور مالی استارتاپ ها می تواند نقش بسیار مهم و اساسی داشته باشد اما این نرم افزار قابلیت حل تمام مشکلات حسابداری استارتاپ شما را نخواهد داشت. برخی از مشکلات و مسائل حسابداری به حدی پیچیده هستند که بهترین و بروزترین نرم افزارهای حسابداری نیز قادر به حل آنها نیستند و نیاز به دانش بنیادی حسابداری در حل آنها ضروری است، به خصوص اگر خارج نشدن از مقررات قانونی کسب و کار جزو اولویت های کاری شما باشد. در هنگام چنین مشکلی اگر خود در مدیریت و حسابداری کسب‌وکار دانش لازم را ندارید سعی کنید اطلاعات‌تان را در این زمینه افزایش و دانش پایه حسابداری لازم را فرا بگیرید. اما اگر فکر می کنید دانش و اطلاعات تان در این زمینه خوب است اما باز نمی توانید مشکل و مسئله مالی پیش آمده را حل کنید با یک متخصص که قادر است شما را در این زمینه راهنمایی کند مشورت نمایید.

تحلیل نکردن امور مالی قبل از اتخاذ تصمیمات:

اگر قبل از اینکه امور مالی استارتاپ را تحلیل کنید تصمیماتی بگیرید باید خودتان را برای روبرو شدن با مشکلاتی در امور حسابداری آماده کنید. در مدیریت کسب و کار تصمیم گیری مناسب باید طی سه مرحله صورت پذیرد: تفسیر، تحلیل و مشورت. در حسابداری استارتاپ داشتن گزارشات مالی هرچند به روز و ساماندهی شده کافی نیست؛ شما باید قبل از اخذ هر تصمیمی این داده ها را تجزیه و تحلیل کنید تا بدانید این تصمیم که می خواهید بگیرید تا چه اندازه تامین کننده منافع استارتاپ شما خواهد بود.

کمک گرفتن اشتباه:

برخی از متخصصان و مشاورین حسابداری چون از کسب و کار شما آگاهی کافی را ندارند ممکن است با راهنمایی های اشتباه بدتر شما را دچار سردرگمی کنند. اگر در امور حسابداری مشکلی پیش آمد، راهنمایی گرفتن و مشاوره باید یا از طریق مشاوران استارتاپ هایی فعال در زمینه هایی مشابه به زمینه فعالیت استارتاپ شما صورت بگیرد و یا کسانی که در این حوزه مجرب بوده و شناخت کامل از وضعیت کسب و کار و ماهیت استارتاپ شما داشته باشند.