برای پایه گذاری روش های مالی درست در شرکت استارت آپی نوپا، به چه مواردی باید توجه کرد
برای پایه گذاری روش های مالی درست در شرکت استارت آپی نوپا، به چه مواردی باید توجه کرد

برای پایه گذاری روش های مالی درست در شرکت استارتاپی نوپا، به چه مواردی باید توجه کرد، برای اینکه بتوانید یک شرکت استارت آپی تشکیل دهید نیاز به منابع مالی دارید. همچنین پس از تأمین این منابع، باید بتوانید آن را مدیریت کنید. برای اینکار ما به شما در این مطلب نکاتی را آموزش خواهیم داد تا بتوانید شرکت خود را از لحاظ مالی مدیریت کنید. با ما همراه باشید.

از بانک‌تان نهایت استفاده را ببرید.

با بررسی تمام گزینه‌هایی که بانک‌ها به صاحبان استارتاپ ها ارائه می‌دهند و انتخاب بهترین بانک برای برنامه‌ی مالی کسب‌وکارتان، بازدهی مالی شرکت‌تان را بالا ببرید.

بسیاری از موسسات مالی حساب‌هایی با هزینه‌های کم، وام‌هایی با نرخ تخفیف‌دار یا برنامه‌های سپرده‌گذاری مستقیم رایگان برای صاحبان حساب‌ استارتاپ ها ارائه می‌کنند. معاملات بانکی با موسسه‌ای که بهترین معاملات را برای‌تان جور می‌کند، کمک می‌کند که از هر ریال بیشترین بهره را ببرید.

از گزینه‌های بانکداری با نسبتی استفاده کنید که بیشترین سرمایه‌ی پیش‌پرداخت و کمترین نرخ بهره‌ی ممکن را داشته باشد. مثلاً، اگر بانکی وامی ۱۰۰۰۰ دلاری با نرخ بهره‌ی ۴ درصد پیشنهاد می‌کند، می‌توانید این پیشنهاد را به بانک رقیبی ببرید و ببینید می‌توانند بیعانه‌ی بیشتر یا نرخ بهره‌ی کمتری ارائه کنند یا نه.

یک وام یا نوع دیگری از سرمایه‌گذاری را قطعی کنید.

استارتاپ ها برای سرپاشدن به سرمایه نیاز دارند. تا وقتی که کسب‌وکارتان به جایی برسد که سود خود را تولید و از همان عملیات‌هایش را انجام دهد، مطمئن شوید منابع مالی لازم برای پوشش تمام هزینه‌های عملیاتی، تولید و بازاریابی کسب وکار کوچک‌تان را تضمین کرده‌اید.

باید تصمیم بگیرد از مشتریان‌تان پول نقد، کارت‌های اعتباری، چک یا ترکیبی از این سه را قبول می‌کنید.

مبادلات نقدی برای کارهای روزمره ساده‌تر از همه است، اما ردگیری آنها در دوره‌های طولانی‌تر دشوارتر است. معامله با پول نقد، تامین ایمنی جریان نقدی ورودی به شرکت‌تان را با مشکل مواجه می‌کند، چرا که برای کارکنان، دزدی از کسب‌وکارهای مبتنی بر پول نقد راحت‌تر است.

اگرچه قبول چک از دزدی درون کسب‌وکار جلوگیری می‌کند، چک‌ها ممکن است بی‌محل باشند و شما را گرفتار مسائل مختلفی با بانک کنند.

کارت‌های اعتباری و کارت دبیت‌ها عموماً ایمن‌ترین شکل پرداخت هستند، اما برای قبول آنها باید هزینه‌های اضافی به شرکت‌های مختلف کارت اعتباری بپردازید که بسته به اندازه و پیچیدگی کسب‌وکارتان، شاید ارزشش را نداشته باشد.

استفاده از اپلیکیشن کنترل اعتبار را در نظر داشته باشید.

اینها اپلیکیشن‌هایی هستند که به استارتاپ ها کمک می‌کنند جربان نقدینگی‌شان را از طریق مدیریت بهتر وصولی‌های نقدی روزانه و کنترل اعتبار مشتری بهتر کنند. این کار به شما امکان می‌دهد مشتری‌های جدید بگیرید و مشتری‌های قبلی را پایش کنید، پرداخت فاکتور را پیگیری کنید یا وصولی‌های نقدی را با امنیت بیشتری انجام دهید.

موجودی‌تان را به‌شکل کارآمدی مدیریت کنید.

مدیریت موجودی کسب‌وکارها، یک خرده‌فروشی کوچک را می‌تواند بسازد یا از پا دربیاورد؛ پس با دقت آن را مدیریت کنید تا مطمئن شوید که از هر ریال مصرف‌شده نهایت استفاده را کرده‌اید. اول برای موجودی کم سرمایه‌گذاری کنید و پیوسته مقدار موجودی را پایش کنید تا ببینید چه چیزی فروش می‌رود و چی نمی‌رود. موجودی را مرتب عوض کنید تا کم‌فروش‌ها با اقلام جدید جایگزین شود.

معمولاً «عمر قفسه‌ای» محصولی که می‌فروشید، مدیریت موجودی را دیکته می‌کند. مثلاً، اگر با اقلام فساد پذیر سروکار دارید، بسیار مهم است که محصولات قدیمی‌تر را اول از همه از موجودی خارج کنید تا سود کسب‌وکارتان به حداکثر برسد.

استخدام یک متخصص امور مالی را در نظر داشته باشید.

از نظر مالی احتمالاً ارزشش را دارد که کارمندی متعهد استخدام کنید که بتواند امور مالی شرکت کوچک‌تان را کنترل کند. حسابداران می‌توانند به شما کمک کنند آن حوزه‌هایی از کسب‌وکارتان را که از نظر مالی درست کار نمی‌کنند، شناسایی کنید و به‌ شما امکان می‌دهد سودتان را حداکثر کنید.

لزوماً به یک کارمند تمام‌ وقت برای رسیدگی به مسئولیت‌های مالی نیاز ندارید. مثلاً اگر حساب مدیریت جریان موجودی و جریان نقدینگی کاملاً دست‌ خودتان است.